Letnie utrzymanie dróg

O właściwy stan nawierzchni dróg trzeba dbać nie tylko zimą. Również i w tych cieplejszych porach roku, zwłaszcza przy intensywnym słońcu i niewielkiej ilości opadów, mogą one wymagać dodatkowej konserwacji. Na asfaltowych jezdniach mogą tworzyć się pęknięcia, które trzeba będzie uzupełnić, a porośnięte trawą pobocza należy regularnie kosić, jednak pewien rodzaj dróg, który w trakcie letnich miesięcy wymaga szczególnej uwagi – mowa o nieutwardzonych jezdniach o szutrowej nawierzchni.

W czasie letnich suszy każdy przejazd po takiej drodze wzbija w powietrze tumany pyłu. Taka sytuacja jest niekorzystna zarówno dla pobliskich ekosystemów jak i dla mieszkańców. Kurz osiada na elewacjach, przedostaje się do środka i powoduje szybkie zabrudzanie się urządzeń klimatyzacyjnych. Chmura pyłu jest również dużym zagrożeniem dla kierowców i przechodniów – ograniczona widoczność sprzyja wypadkom. Wbrew pozorom ten rodzaj dróg jest w utrzymaniu dość kosztowny – szacuje się, że w skali roku przejeżdżające auta powodują w nawierzchni znaczące ubytki, które trzeba regularnie uzupełniać.

Rozwiązaniem, które pozwoli właściwie zadbać o nieutwardzone drogi, jest dostępny w naszej ofercie chlorek wapnia. Substancja ta jest silnie higroskopijna – pochłaniając wilgoć z powietrza tworzy ciecz, która wnika w głąb jezdni i doskonale wiąże piach oraz żwir. W porównaniu do innych substancji stosowanych do stabilizacji piaszczystych dróg, chlorek wapnia jest o wiele wydajniejszy, a co najważniejsze zupełnie neutralny dla środowiska naturalnego, dzięki czemu nie szkodzi roślinom oraz zwierzętom.

Korzyściami wynikającymi z zastosowania chlorku wapnia jest przede wszystkim zwiększenie integralności nawierzchni oraz jej wytrzymałości. Zredukowane zapylenie nie ogranicza widoczności kierowców i nie powoduje kłopotów z jakością powietrza. Roztwór chlorku wapnia pozwala również na duże oszczędności, zarówno jeśli chodzi o materiały zastosowane do utwardzenia drogi jak i te potrzebne do jej przyszłej konserwacji.