przemysł papierniczy

Środki chemiczne stosowane w przemyśle papierniczym

W dzisiejszych czasach, przemysł papierowy stoi przed wyzwaniami związanymi z ochroną środowiska i efektywnością produkcji. Środki chemiczne odgrywają kluczową rolę w modernizacji i optymalizacji procesów produkcyjnych, a ich odpowiedni dobór i stosowanie są niezbędne dla zapewnienia jakości wyrobów oraz minimalizacji wpływu na środowisko.

Czytaj dalej
koagulant do basenu

Jak działa koagulant i kiedy trzeba z niego skorzystać?

Koagulanty to substancje chemiczne, które odgrywają kluczową rolę w procesie oczyszczania ścieków i wody przemysłowej. Ich zadaniem jest wspomaganie procesu koagulacji, czyli łączenia się drobnych cząstek zawieszonych w cieczy w większe skupiska, ułatwiające ich usunięcie. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zasadzie działania koagulantów oraz sytuacjom, w których warto z nich skorzystać.

Czytaj dalej
woda utleniona polewana na ranę

Woda utleniona – szczególne środki ostrożności

Woda utleniona, znana również jako nadtlenek wodoru, jest związkiem chemicznym o szerokim spektrum zastosowań, począwszy od przemysłu chemicznego po medycynę. Jednakże, ze względu na jej reaktywność chemiczną i potencjalne ryzyko dla zdrowia oraz środowiska, wymaga szczególnych środków ostrożności podczas przechowywania, transportu i użytkowania.

Czytaj dalej
kwas azotowy w szkle

Kwas azotowy – zastosowanie i ograniczenia jego zakupu

Kwas azotowy to związek chemiczny o szerokim spektrum zastosowań, od przemysłu chemicznego po produkcję materiałów wybuchowych. Mimo swojej wszechstronności, substancja ta jest również obarczona pewnymi ograniczeniami, szczególnie w kontekście zakupu i bezpieczeństwa. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej zastosowaniom kwasu azotowego i regulacjom związanym z jego zakupem.

Czytaj dalej
kwas solny

Do czego wykorzystuje się techniczny czysty kwas solny?

Kwas solny to nieorganiczny związek chemiczny z grupy kwasów beztlenowych, będący roztworem wodnym gazowego chlorowodoru. Ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach przemysłu i gospodarki. W zależności od stężenia i czystości, kwas solny dzieli się na spożywczy i techniczny. W tym wpisie skupimy się na tym drugim i przedstawimy, do czego wykorzystuje się techniczny kwas solny.

Czytaj dalej
perhydrol

Środki ostrożności przy stosowaniu perhydrolu

Perhydrol to niezwykle skuteczny związek chemiczny, który znajduje zastosowanie w wielu sferach przemysłu oraz laboratoriów. Jednakże, ze względu na swoje właściwości, stanowi on również zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

Czytaj dalej
laboratorium chemiczne

Zastosowanie kwasu siarkowego w przemyśle i rolnictwie

Kwas siarkowy, znany również jako siarczan wodoru o wzorze H2SO4 to silny kwas mineralny, mający postać oleistego, bezbarwnego i silnie higroskopijnego płynu. Uznawany jest za jeden z najważniejszych kwasów przemysłowych. Ze względu na swoje właściwości, znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle i rolnictwie.

Czytaj dalej
sprzęt do uzdatniania wody

Środki stosowane do chemicznego uzdatniania wody

Woda wykorzystywana jest wszędzie: w gospodarstwach domowych jako woda pitna i użytkowa, w przemyśle spożywczym, chemicznym, w obróbce metali, w przemyśle włókienniczym, laboratoriach, usługach czy w rolnictwie. Jej wykorzystanie możliwe jest dzięki procesom uzdatniania i chemicznego dostosowywania jej składu do zapotrzebowania.

Czytaj dalej
czyszczące środki chemiczne

3 środki chemiczne niezbędne w każdym zakładzie przetwórstwa spożywczego

Zakłady przetwórstwa spożywczego, gdzie powstają produkty przeznaczone do spożycia przez ludzi i zwierzęta domowe, muszą spełniać szereg specjalistycznych wymogów, dotyczących bezpieczeństwa i dezynfekcji. Spełnianie wyśrubowanych standardów Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej możliwe jest dzięki stosowaniu odpowiednich środków chemicznych. Trzy z nich są szczególnie przydatne i występują praktycznie w każdym zakładzie.

Czytaj dalej