Kwas siarkowy, znany również jako siarczan wodoru o wzorze H2SO4 to silny kwas mineralny, mający postać oleistego, bezbarwnego i silnie higroskopijnego płynu. Uznawany jest za jeden z najważniejszych kwasów przemysłowych. Ze względu na swoje właściwości, znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle i rolnictwie.

Kwas siarkowy w przemyśle ciężkim i lekkim

Głównym zastosowaniem kwasu siarkowego w przemyśle jest rafinacja ropy naftowej, gdzie kwas ten stosowany jest do usuwania siarki z paliw, takich jak olej napędowy, olej opałowy czy benzyna. Dzięki temu zmniejsza się emisja zanieczyszczeń do atmosfery, które mogą powodować kwaśnie deszcze i problemy zdrowotne.

Ponadto kwas siarkowy wykorzystywany jest do produkcji barwników i pigmentów, takich jak sulfany i sulfidy, używanych w przemyśle tekstylnym, tworzyw sztucznych czy w branży farb i lakierów. Kwas siarkowy to także składnik wielu detergentów, mydeł i środków czystości stosowanych w przemyśle i w gospodarstwach domowych.

Ze względu na swoje właściwości korozyjne, kwas siarkowy jest powszechnie wykorzystywany do obróbki metali, czyszczenia, dezynfekcji, pokrywania metali powłokami ochronnymi, usuwania rdzy oraz zanieczyszczeń z metalowych powierzchni. Kwas znajduje zastosowanie przy wydobywaniu rud metali, np. miedzi, niklu czy cynku. Doskonale sprawdza się także w procesach koagulacji i oczyszczania wody, neutralizując pH i uzdatniając wodę.

Kwas siarkowy a rolnictwo

Głównym zastosowaniem kwasu siarkowego w rolnictwie jest produkcja fosforanów, które są kluczowym składnikiem wielu nawozów sztucznych, niezbędnych w procesie dostarczania składników odżywczych dla roślin uprawnych.

Oprócz zastosowań w nawozach sztucznych, kwas siarkowy stosowany jest do regulacji pH gleby, najczęściej do jego obniżenia, co zwiększa dostępność składników odżywczych, m.in. fosforu, potasu i magnezu. Dzięki temu uprawy dają lepsze, bardziej obfite plony, przyczyniając się do zwiększenia produkcji rolnej i wzrostu gospodarki.