Chloryn sodu (NaClO2) to nieorganiczny związek chemiczny, należący do grupy chlorynów. Głównym jego zastosowaniem jest wytwarzanie wodnego roztworu ClO2 powstającego w reakcji chlorynu sodu z kwasem solnym. Powstały dwutlenek chloru jest związkiem silnie dezynfekującym, szczególnie często używanym do zwalczania bakterii Legionella czy E. coli.

Chloryn sodu wykazuje się właściwościami grzybobójczymi, wirusobójczymi i bakteriobójczymi, dzięki czemu jest powszechnie stosowany do oczyszczania i dezynfekcji wody pitnej oraz użytkowej, a także do dezynfekcji wody w procesach technologicznych, basenach i parkach wodnych, czyli wszędzie tam, gdzie konieczne jest pozyskanie odkażonej wody. Chloryn sodu to jeden ze skuteczniejszych surowców chemicznych do oczyszczania ścieków.

Chloryn sodu – przemysł i rolnictwo

Chloryn sodu znajduje zastosowanie także jako środek wybielający, często wykorzystywany we włókiennictwie oraz drukarstwie, np. do bielenia bawełny, lnu, włókien syntetycznych, masy celulozowej, a nawet materiałów wykonanych z bambusa. Stosuje się go również do produkcji środków chemicznych do użytku domowego, np. do wybielaczy i soli do firan.

W rolnictwie, chloryn sodu oraz podchloryn sodu, ze względu na swoje właściwości, stosowany jest do dezynfekcji powierzchni hodowlanych, przeznaczonych dla zwierząt, a także jako prewencyjny fungicyd w uprawach rolnych.

Podstawowe parametry

PRODUKT / PARAMETR chloryn sodu 7,5% chloryn sodu 25% chloryn sodu 34,5%
postać ciecz ciecz ciecz
barwa bezbarwna do lekko żółtej lekko żółta lekko żółta
zapach lekki zapach chloru lekki zapach chloru lekki zapach chloru
alkaliczność całkowita (NaOH) min 1 g/l min 3 g/l min 3 g/l
chloran sodu (NaClO3) max 1,5 g/l max 4 g/l max 5 g/l
węglan sodu (Na2CO3) max 3 g/l max 10 g/l max 10 g/l
wodorotlenek sodu (NaOH) 1-2,5 g/l 3-7 g/l 3-7 g/l
temperatura krystalizacji ok. -2ºC ok. -10ºC ok. 10ºC
rozpuszczalność całkowita całkowita całkowita
gęstość (w ok. 20ºC)  ok. 1 06 kg/ m³ ok. 1210 kg/m3 ok. 1310 kg/m3
pH > 11

(roztworu 100 g/l H2O)

> 11

(roztwór 100 g/l H2O)

> 11

(roztwór 100 g/l H2O)

Opakowania

  • kanister PE V-30l
  • kanister PE V-60l
  • DPPL V-1000l
  • Autocysterna

Zamawiając chloryn sodu w BEST-CHEM, mogą Państwo liczyć na:

  • profesjonalne doradztwo w zakresie surowców chemicznych – jesteśmy ekspertami z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w branży,
  • najwyższą jakość związku chemicznego – współpracujemy z najlepszymi polskimi producentami, dystrybuując surowce spełniające nawet najbardziej wyśrubowane normy,
  • sprawną dostawę – chloryn sodu do celów takich jak m.in. chlorowanie wody dostarczymy nawet w dużych ilościach: w krótkim czasie i bezpiecznie,
  • atrakcyjne warunki finansowe współpracy – mogą Państwo oczekiwać korzystnych cen.

Środki ostrożności: chloryn sodu

Chloryn sodu przeznaczony jest do profesjonalnego użytku w przemyśle i rolnictwie. W czystej postaci jest substancją wysoce toksyczną. Działa szkodliwie po połknięciu, może powodować oparzenia skóry oraz uszkodzenia oczu, włącznie ze skutkiem śmiertelnym. Należy zachowywać najwyższe środki ostrożności zalecane przez producenta, podane w karcie produktu. Chloryn sodu jest substancją utleniającą, w silnych stężeniach jest łatwopalny, może powodować pożar lub wybuch.

Uwaga! Jako odpowiedzialny dystrybutor, nie sprzedajemy ani nie wspieramy spożywania chlorynu sodu w ramach terapii Miracle Mineral Solution (MMS) lub innych podobnych wskazań, które w żaden sposób nie są potwierdzone naukowo.

Szczegółowe informacje związane z parametrami chlorynu sodu oraz ofertę otrzymają Państwo, kontaktując się z naszym doradcą. Zapraszamy!