W ofercie BEST-CHEM znajdą Państwo kwas solny o szerokiej gamie zastosowań – tak w branży spożywczej, jak i przemysłowej oraz włókienniczej, farmaceutycznej czy chemicznej.

Oferujemy:

 • kwas solny spożywczy – o stężeniu 9% oraz 33%,
 • kwas solny techniczny – o stężeniu 28% (techniczny oczyszczony), 35% (techniczny syntetyczny) oraz 37% (techniczny czysty).

Oferowany kwas solny (kwas chlorowodorowy, HCl) to nieorganiczny związek chemiczny z grupy kwasów beztlenowych, będący roztworem wodnym gazowego chlorowodoru. Kwas ten jest silnie żrący i dymiący. Przeznaczony jest dla zastosowań profesjonalnych, zakładów przemysłowych, producentów i dystrybutorów surowców chemicznych. Przechowywanie i transport kwasu solnego wymaga temperatury nie niższej niż -30°C i nie wyższej niż +30°C, po przekroczeniu której dochodzi od desorpcji chlorowodoru. Zakupując u nas kwas solny w okresie letnim, prosimy o wcześniejszy kontakt, w celu ustalenia dogodnego terminu dostawy.

Kwas solny: zastosowanie w przemyśle

Dostępny w ofercie kwas solny jest jednym z najważniejszych i najpowszechniej wykorzystywanych kwasów w przemyśle. Znajduje zastosowanie między innymi w wymienionych niżej obszarach.

 • Przemysł elektroniczny – branża elektroniczna wykorzystuje kwas solny m.in. do trawienia płytek drukowanych. Proces ten jest szybki i przynosi znakomite efekty. Umiejętne zastosowanie kwasy chlorowodorowego sprowadza się w tym przypadku do zanurzenia lub przecierania elementów szmatką bądź pędzlem nasączonych roztworem technicznym. Pod wpływem HCl na miedzianej powierzchni zaobserwujemy charakterystyczne bąbelki. Cały proces trwa zazwyczaj do kilku minut.
 • Przemysł farmaceutyczny – kwas solny o wysokiej czystości jest stosowany na szeroką skalę przez branżę farmaceutyczną. Wodny roztwór chlorowodoru służy w tym przypadku przede wszystkim do syntezy chemicznej aktywnych składników różnego rodzaju leków. HCl spotkamy m.in. w popularnych nawilżających kroplach do oczu. Nieorganiczny związek chemiczny wykorzystywany do ich produkcji stabilizuje poziom pH, dzięki czemu preparat nie podrażnia rogówki.
 • Przemysł włókienniczy – wodny roztwór chlorowodoru, dzięki swoim właściwościom, znajduje zastosowanie we włókiennictwie. Wytwarzanie tkanin różnego rodzaju to skomplikowany i wieloetapowy proces, który wymaga także wykorzystania kwasu solnego. Podobnie jak chloryn sodu, najczęściej służy do poprawiania i wzmacniania efektów bielenia materiałów poprzez neutralizację resztek alkaicznych pozostałych we włóknach. HCl wykorzystuje się także do barwienia tkaniny na kolor czarny anilinowy.
 • Przemysł tworzyw sztucznych – uniwersalny wodny roztwór soli jest także obecny i wykorzystywany przez przedstawicieli branży, zajmującej się produkcją tworzyw sztucznych. Kwas solny służy m.in. do wytarzania popularnych plastikowych butelek, które od lat dominują na sklepowych półkach z napojami oraz kosmetykami i środkami czystości. Kwas solny znajduje również zastosowanie w procesie wytwarzania polichlorku winylu, znanego też pod nazwą PCV.
 • Garbarstwo – wyprawianie skóry wymaga wprawy, ale i odpowiednich środków. Garbowanie, składające się z kilku etapów, zawsze zaczyna się od odpowiedniego przygotowania materiału. Właśnie na tym etapie najczęściej wykorzystuje się kwas solny, który bierze udział m.in. w moczeniu, wapnieniu oraz piklowaniu skóry. Wodny roztwór chlorowodorowy będzie więc niezbędny do przeprowadzenia wstępnej obróbki naturalnego materiału.
 • Uzdatnianie wody – kwas solny pełni niezwykle ważną rolę w procesie dekarbonizacji wody, polegającej na usuwaniu z cieczy kwaśnych wodorowęglanów wapnia i magnezu. W trakcie tego zabiegu dochodzi do redukcji zasadowości ogólnej, która prowadzi do zmiękczania wody, a w konsekwencji umożliwia jej wykorzystanie do celów domowych czy komercyjnych. Wodne roztwory chlorowodoru są wykorzystywane na szeroką skalę w oczyszczalniach ścieków oraz stacjach uzdatniania.
 • Browarnictwo – tutaj umiejętnie zastosowany kwas solny pozwala na skuteczne obniżenie poziomu pH wody, dzięki czemu proces warzenia ma prawidłowy przebieg. Zastosowanie odpowiedniej ilości i stężenia kwasu solnego do produkcji piwa nie wpływa na walory smakowe napoju i jego właściwości. Korzystne dla jakości produktów mogą okazać się wydzielane w trakcie stosowania HCl chlorki, naturalnie występujące w wodzie.
 • Cukrownictwo – branża spożywcza, w tym cukrownictwo, także wykorzystują zalety i właściwości wodnego roztworu chlorowodorowego. W tym celi wykorzystuje się najczystszą postać kwasu solnego, który pełni m.in. funkcję swoistego „regulatora kwasowości”, substancji hydrolizującej, zobojętniającej czy czynnika koagulującego składniki. HCl stosuje się najczęściej do produkcji żelatyny, glukozy, a także inwersji cukru.
 • Produkcja barwników – kwas solny techniczny znajduje zastosowanie w produkcji barwników organicznych, a także mas plastycznych. Wodny roztwór chlorowodorowy pozostaje jednym z ważniejszych odczynników laboratoryjnych i jest wykorzystywany m.in. do ekstrakcji barwników. Jego zastosowanie jest proste – przed użyciem należy jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego stężenia oraz ilości.
 • Ekstrakcja rud – polega na wyodrębnieniu składnika przy użyciu ługowania oraz rozpuszczalnika, np. w postaci wodnego roztworu chlorowodoru. To skuteczna i chętnie stosowana metoda pozyskiwania surowca, którą przeprowadzicie stosując polecane przez nas wodne roztwory chlorowodoru o odpowiednim stężeniu. Pozyskane w ten sposób składniki mogą posłużyć w dalszej kolejności w przemyśle metalurgicznym.

Kwas solny spożywczy i kwas solny techniczny

Nasi doradcy służą swoim wsparciem, gdy chodzi o dobór właściwej postaci kwasu solnego do celu zastosowania. Ze swojej gwarantujemy surowce jedynie od sprawdzonych, zaufanych producentów, zapewniających produkty światowej klasy. Zamawiając kwas solny spożywczy czy techniczny, otrzymują Państwo najwyższej jakości substancję chemiczną o parametrach spełniających wszelkie normy. Bez względu na zamówioną ilość, mogą Państwo liczyć na sprawną dostawę bezpiecznym, przystosowanym środkiem transportu. Zapewniamy profesjonalną obsługę oraz konkurencyjne ceny zakupu oraz warunki współpracy.

Środki ostrożności: kwas solny

Kwas solny jest silnie żrącą substancją i wymaga zastosowania profesjonalnych zabezpieczeń i środków ochrony osobistej, wskazanych przez producenta w karcie charakterystyki produktu. Substancja powodująca korozję metali. Nie należy wykorzystywać kwasu solnego do celów innych niż przeznaczone. Kwas solny nie jest przeznaczony do użytku domowego.

Podstawowe paramtery

PRODUKT/

PARAMETR

k. solny 9% k. solny 33% k. solny  28% k. solny 35% k. solny 37%
gatunek spożywczy spożywczy techniczny oczyszczony techniczny syntetyczny techniczny czysty
postać ciecz ciecz ciecz ciecz ciecz
barwa bezbarwna  do jasnożółtej bezbarwna do żółtej bezbarwna do żółtej bezbarwna do żółtej bezbarwna do żółtej
zapach lekko duszący ostry duszący ostry duszący ostry duszący ostry duszący
chlorowodór min 9 % min 33% min 28 % min 33 % min.37 %
żelazo (Fe) max 0,0005 % max 0,0005 % max 0,0005 % max 0,0005 % max 0,0005%
wolny chlor max 0,005 % max 0,0005 % max 0,005 % max 0,001 % max 0,001 %
kwas siarkowy wp SO42- max 0,009 % max 0,009 % max 0,05 % max 0,01 % max 0,0002 %
arsen max 0,000005 % max 0,000005 % max 0,000005 % max 0,000005 %
metale ciężkie strącone sirkowodorem jako Pb2+ max 0,0005 % max 0,0005 % max 0,001 % max 0,0002 %
masa cząsteczkowa 36,46 g/mol 36,46 g/mol 36,46 g/mol 3646 g/mol 36,46 g/mol
rozpuszczalność w wodzie nieograniczona nieograniczona nieograniczona nieograniczona nieograniczona
tem. krzepnięcia poniżej  ºC poniżej   ºC poniżej – 60 ºC poniżej – 35 ºC poniżej – 25 ºC
tem. rozkładu powyżej ºC powyżej ºC powyżej 75 ºC powyżej 75 ºC powyżej 75º C
gęstość (w 20ºC) 1 040 kg/m³ 1 160 kg/m³ 1 140 kg/m³ 1 160 kg/m³ 1180 kg/m³
pH <1 <1 <1 <1 <1
temp. magazyn. od -30ºC do 30ºC od -30ºC do 30 ºC od -30ºC do 25ºC od -30ºC do 30ºC od -30ºC do 30ºC

Opakowania

 • kanister PE V-30l
 • kanister PE V-60l
 • DPPL V-1000l
 • autocysterna