Siarczan glinowy (Al2(SO4))  to nieorganiczny związek chemiczny, który jest solą kwasu siarkowego oraz glinu. Ma własności koagulujące, dlatego właśnie często znaleźć go można w substancjach takich jak koagulanty glinowe – jest ich kluczowym składnikiem.

Siarczan glinowy:

  • otrzymuje się w wyniku oddziaływania kwasu siarkowego no boksyty, wodorotlenek glinu i inne związki tego pierwiastka,
  • może przyjąć różne postaci – siarczan glinu zamówisz jako granulki, kawałki oraz proszek; występuje również w postaci płynnej,
  • znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle.

Siarczan glinowy: zastosowanie

Siarczan glinu: proszek, jak i granulki czy kawałki są stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Przede wszystkim do:

  • Uzdatniania wody pitnej i technologicznej – zbyt wysoka liczba bakterii nitkowatych w osadzie czynnym może prowadzić do poważnych zaburzeń technologicznych, takich jak spęcznienie warstwy lub wytworzenie się gęstego, nierozpuszczalnego kożucha. Takie sytuacje znacząco obniżają efektywność procesu oczyszczania wody. Sole glinu uważane są za jedną z najwydajniejszych substancji, które są w stanie ograniczać namnażanie się bakterii nitkowych w osadzie czynnym.
  • Oczyszczania ścieków – siarczan glinu po rozpuszczeniu w wodzie przekształca się w trudno rozpuszczalne wodorotlenki, które tworzą kłaczkowate, puszyste osady. Wykorzystując przeciwne ładunki elektryczne, pobierają one z wody drobiny substancji o dużym rozproszeniu, których filtracyjna warstwa piasku nie byłaby w stanie zatrzymać. Jednocześnie same są na tyle duże, że nie są w stanie przedostać się do przefiltrowanej cieczy.
  • Produkowania środków dezynfekcyjnych – dzięki swojej dobrej rozpuszczalności w wodzie i hamującemu działaniu na niektóre gatunki bakterii (głównie te z rodziny nitkowatych) siarczan glinu stosowany jest jako składnik łagodnych preparatów dezynfekcyjnych oraz środków piorących. Z pomocą tej soli można również pozbyć się nieprzyjemnych zapachów wydobywających się ze studzienek oraz przewodów kanalizacyjnych.
  • Oczyszczania tłuszczów oraz olejów w przemyśle tłuszczowym – wiele artykułów spożywczych zawiera niepożądane domieszki, które znacząco wpływać mogą na jakość oraz termin przydatności. Siarczan glinu jest substancją dopuszczoną do kontaktu z żywnością (jego symbol przemysłowy to E520), dlatego doskonale nadaje się do usuwania zanieczyszczeń z produktów pochodzenia tłuszczowego.
  • Pracy w garbarni – siarczan glinu wykorzystywany jest jako substancja obciążająca w procesie klejenia tkanin oraz jako zaprawa farbiarska przy produkcji sztucznych oraz naturalnych skór. Podobną funkcję pełni on także w przemyśle papierniczym. Wytwarzający się galaretowaty osad wodorotlenku pomaga pigmentom lepiej przylegać do zabarwianego materiału. Co ciekawe, dodatek tej soli może również wpływać na zmianę koloru niektórych kwiatów, na przykład hortensji.
  • Produkowania preparatu, który służy jako koagulant wody basenowej – flokowanie, czyli wytwarzanie kłaczkowatych osadów wykorzystuje się również do oczyszczania obiektów kąpielowych. Stosowanie koagulantu to jedna z najbardziej ekonomicznych metod, aby jednak została przeprowadzona skutecznie, należy zadbać o odpowiednie pH. Preparaty zawierające wspomnianą sól spotkać można zarówno w formie płynów jak i granulatów.

Wszystkich, którzy chcą zakupić siarczan glinowy najwyższej jakości zapraszamy do kontaktu. BEST-CHEM zajmuje się dystrybucją tego związku chemicznego. Siarczan glinu: proszek, granulki czy kawałki – zgłoś się do nas, a umożliwimy Ci jego zakup w najlepszej cenie.

Zapraszamy do współpracy!