Podchloryn sodu, chloran(I) sodu, (NaOCl) to nieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu podchlorawego, występującego najczęściej jako wodne roztwory, będące wynikiem nasycenia chlorem ługu sodowego lub poddania elektrolizie chlorku sodu.

Jako związek nietrwały, podchloryn sodu ulega stopniowemu rozkładowi, co prowadzi do spadku stężenia aktywnego chloru. Rozkłada się pod wpływem: ogrzewania, kontaktu z kwasami, światła słonecznego, metali ciężkich takich jak: nikiel, chrom, mangan, żelazo. W wyniku rozkładu wydziela substancje utleniająco-toksyczne. Zalecana temperatura przechowywania nie powinna być wyższa niż + 25°C. Jako surowiec chemiczny jest cieczą niepalną, o ostrym, duszącym zapachu. Powoduje korozję metali.

Podchloryn sodu jest produktem silnie biobójczym. Jego dystrybucja oraz posiadanie wymagają posiadania odpowiednich zezwoleń.

  • pozwolenie nr 4413/11 dla firmy “Anwil”
  • pozwolenie nr1093/04 dla firmy PCC “Rokita”
  • pozwolenie nr 5062/12 dla firmy “Best-chem”

Podchloryn sodu: zastosowanie

Ustabilizowany podchloryn sodu o stężeniu do 20% wykorzystuje się do produkcji środków antybakteryjnych, wirusobójczych i odkażających, a także środków do uzdatniania wody pitnej i przemysłowej. Szczególnie często stosowany w szpitalach, przychodniach i punktach opieki zdrowotnej, a także w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym do odkażania, dezynfekcji różnych powierzchni.

Ze względu na działanie antygrzybiczne i antybakteryjne – podchloryn sodu stosuje się do dokładnego odkażania i dezynfekcji budynków oraz pomieszczeń gospodarczych. Znajduje również zastosowanie w ogrodnictwie, a także sadownictwie, zapobiegając rozwojowi czynników chorobotwórczych na drzewach owocowych i winoroślach.

Roztwory podchlorynu sodu nadają się do wykorzystania w oczyszczalniach, obiektach spa, basenach, instalacjach wodociągowych czy w stacjach uzdatniania wód. Produkt przeznaczony jest do profesjonalnego zastosowania.

Podchloryn sodu: producent i dystrybutor

Jako producent podchlorynu sodu oferujemy doskonałe parametry techniczne wysokojakościowego surowca chemicznego. Z kolei jako jego dystrybutor, oferujemy naszym Klientom produkt bezpieczny i zgodny z najwyższymi normami – jego producent to Anwil bądź PCC Rokita – marki doskonale znane w branży chemicznej.

Podjęcie współpracy z BEST-CHEM to przede wszystkim fachowa, profesjonalna pomoc przy doborze odpowiednich środków chemicznych, dzięki czemu sprawnie dopasujemy stężenie i roztwory podchlorynu sodu do Państwa zapotrzebowania. Organizujemy sprawny, bezpieczny transport na terenie całego kraju. Zapewniamy konkurencyjne ceny i indywidualne warunki długofalowej współpracy.

Nasze rozwiązania oferują niezawodną jakość w konkurencyjnej cenie. Zachęcamy do składania zamówień!

Podstawowe parametry

PRODUKT / PARAMETR podchloryn prod. “Anwil” podchloryn prod. PCC “Rokita”
gatunek techniczny techniczny
postać ciecz ciecz
barwa przeźroczysta do żółtozielonej przeźroczysta do żółtozielonej
zapach ostry, duszący, lekki zapach chloru ostry, duszący, lekki zapach chloru
aktywny chlor min 155 g/dm³ min 150 g/dm³
wodorotlenek i węglan

sodowy w przel. na NaOH

max 30 g/dm³ max 20 g/dm³
żelazo (Fe) max 10 ppm 0,05 g/l
liczba stabilności – w okresie letnim*: min 70 %

– w okresie zimowym: min 80 %

– w okresie letnim*: min 70 %

– w okresie zimowym: min 80 %

rozpuszczalność w wodzie nieograniczona nieograniczona
temperatura krzepnięcia poniżej -17 ºC poniżej -20 ºC
gęstość (w 20ºC) 1130 – 1280 kg/ m³  ok. 1200 kg/ m³
pH >11 ok 14
okres przydatności – w okresie letnim*: 7 dni

– w okresie zimowym: 14 dni

– w okresie letnim*: 30 dni

– w okresie zimowym: 90 dni

Opakowania

  • kanister PE V-30l
  • kanister PE V-60l
  • DPPL V-1000l
  • autocysterna

W sprawie kart charakterystyk i specyfikacji technicznych prosimy o kontakt pod adresem email: agnieszka.pol@best-chem.home.pl